Příprava na pohovor
5 tipů, jak správně napsat životopis
1. Přehledně
CV piště strukturovaně, klidně v bodech. Začněte základními údaji, přehledně shrňte dosavadní kariéru a vzdělání. Ostatní důležité předpoklady nebo znalosti shrňte na konec. Uvést můžete certifikace, jazyky, školení, apod. Zbytečně se netrapte a použijte některý ze vzorů strukturovaných životopisů ve Wordu. Jsou jednoduché a dostačující.
2. K věci
Životopis není daňové přiznání. Cílem je rychle a přehledně informovat o tom, kdo jsem a co umím. Uveďte to podstatné, s ohledem na pozici, na kterou se hlásíte. Týdenní brigádu zmiňovat nemusíte. Aktuální dejte na první místo, naopak nejstarší zkušenosti až dolů.
3. Pravdivě
Nemáte-li zatím mnoho zkušeností, nebojte se to přiznat, pro některé zaměstnavatele to může být výhoda. Nic nepřikrášlujte, buďte upřímní. Česko je malý rybník a automotive ještě menší. U pohovoru se to stejně pozná a budete mít větší kredit za upřímnost. Buďte srozumitelní a věrohodní.
4. Pravidlo 4 očí
Dejte životopis přečíst někomu dalšímu, ještě než ho odešlete. Odhalí chyby, které už nevidíte, zkontroluje logické uspořádání, sdělí celkový dojem.
5. Pro fajnšmekry
Vysvětlete krátce Vaši motivaci v úvodu CV. Stačí krátký medailonek o dvou větách pod osobními údaji. Zaměstnavateli to pomůže na první dobrou pochopit, o co vám jde. Jestli jste fanda do aut, učení chtivý absolvent, profík, co hledá stabilitu nebo technologický geek. Do CV můžete přidat i své foto, zvažte ale, jaké. Může pomoci i hodně zkazit.
5 tipů, jak se připravit na pohovor
1. Štěstí přeje připraveným
Zjistěte si, kde firma sídlí, s kým se setkáte, projděte si znovu znění inzerce. Na webu si najděte důležité informace o společnosti.
2. Na formě záleží
Stále platí, že první dojem je důležitý. Cení se dochvilnost, vhodné oblečení i příjemný projev. Čím pozitivnější dojem vzbudíte, tím snazší pro vás bude další jednání.
3. Upřímnost se cení
Na pohovoru se rychle ukáže, zda máte věci srovnané. Zda víte, co hledáte, proč to hledáte, v čem jste dobří, kde máte mezery. Opravdovost a sebereflexe jsou ta nejlepší strategie, kterou můžete zvolit. Pro zaměstnavatele je důležité, že ví, co od vás čekat a že vy to víte také.
4. Myslete pozitivně
Ať už si o svém bývalém šéfovi nebo kolezích myslíte cokoliv, snažte se vyvarovat přílišné kritiky. Vzniknou obavy, jak budete nahlížet v budoucnu i na nového zaměstnavatele.
5. Pro fajnšmekry
Připravte si otázky. Ukážete tak nejen svůj zájem, ale vyhnete se i případnému pozdějšímu zklamání.